Kódó Szavaki: A zenmestere, aki elhozta a zazent a világnak
Kódó Szavaki (1880. június 16. – 1965. december 21.) a 20. század egyik legnagyobb hatású japán szótó zen mestere volt. Különösen azzal vált ismertté, hogy a Zen meditációt, vagyis a zazent, kiszabadította a kolostorok falai közül, és a világi emberek számára is elérhetővé tette. Közvetlen, sallangmentes stílusa és mély belátása miatt tisztelői „Hajléktalan Kódó” néven emlegették, mivel soha nem alapított saját templomot, hanem egész életében vándorolt és tanított.
Gyermekkor és fiatalság
Szavaki Mie prefektúra Cu városában született Japánban. Családja nem volt szegény, ám élete már egészen fiatalon tragikus fordulatot vett: édesanyját négyévesen, édesapját pedig hét éves korában veszítette el. Ezek után egy rokona, nagynénje fogadta be, ám az ő férje hamarosan elhunyt. Végül egy Szavaki Bunkicsi nevű férfi vette magához, akinek háza nem éppen a nyugalom és a gondoskodás melegágya volt – a férfi szerencsejátékos volt, és a házat gyakran használta illegális kártyapartik helyszínéül.
Savaki gyermekként hamar szembesült az élet árnyoldalaival. Kilencévesen tanúja volt, ahogy egy szomszédja egy bordélyházban halt meg egy fiatal prostituált társaságában. Ez az élmény mély nyomot hagyott benne, és elültette benne a gondolatot, hogy az élet mulandó és illuzórikus. Bár kemény, vagány utcagyerekként ismerték, már ekkor vonzódott a buddhizmushoz. Gyakran látogatta a közeli Tiszta Föld templomokat, ahol a szerzetesek nyugodt jelenléte lenyűgözte.
A Zen útja
Tizenhat éves korában Szavaki radikális döntést hozott: elhagyta nevelőjét, és belépett az Eihei-dzsi templomba, amely a szótó Zen egyik legfontosabb központja volt. Tanulmányait azonban nem itt folytatta, hanem a Hórin-dzsi templomban, ahol Kószen Rosi tanítványaként kezdte meg a Zen mélyebb megértését. 1903-ban hivatalosan is szerzetessé avatták.
Nem sokkal később azonban váratlan fordulat következett: behívták katonának az orosz–japán háború idején. Szerzetesként nem volt könnyű helyzete a hadseregben, de a tapasztalat később erősítette filozófiáját, miszerint a Zen nem csupán kolostorokban, hanem a mindennapi életben is megélhető.
A háború után visszatért a szerzetesi élethez, és tanulmányait folytatta. Egész életében elutasította a szokványos egyházi hierarchiát: bár több templomban is szolgált, soha nem telepedett le tartósan, és nem fogadott el apáti címet. Ehelyett állandóan úton volt, tanította a zazent szerte Japánban, kollégiumokban, magánházaknál, és bárhol, ahol fogadták.
Tanítása és Hatása
Szavaki Rosi egyik legfontosabb tanítása az volt, hogy a zazen – a csendes ülő meditáció – nem eszköz, hanem maga a cél. Ellenezte azt a felfogást, amely a meditációt spirituális haszonért, például megvilágosodásért gyakorolja. Híres mondása: „Ne csináld a zazent valamiért. A zazen önmagáért van.”
Ezenkívül nagy szerepe volt a tradicionális buddhista kesa (szerzetesi ruha) varrásának újjáélesztésében. Úgy tartotta, hogy a kesa viselése és készítése nem csupán hagyomány, hanem a Zen gyakorlásának része.
Tanítványai közé tartozott többek között Ucsijama Koso, aki később továbbvitte Szavaki tanításait és könyvekben is megörökítette őket. Szavaki hatása Japánon túl is érezhető: filozófiája és tanításai világszerte inspirálták a Zen gyakorlóit.
Halála és Öröksége
Nyolcvanhat éves korában súlyosan megbetegedett. Utolsó három hónapját Antai-dzsi-ben töltötte, abban a templomban, amelyet ő tett a tiszta gyakorlat helyévé. Ágyában fekve hosszú ideig pihentette tekintetét a Takagamine-hegyen. Három nappal a halála előtt azt mondta az egyik szerzetesnőnek:
“Nézd csak ezt! A természet csodálatos. Én megértem az emberek problémáit. Nem találkoztam soha senkivel sem az életem során, akinek képes lettem volna engedelmeskedni, vagy akit imádni tudtam volna. De ez a Takagamine-hegy mindig magasról néz le rám, és azt mondogatja: „Kódó, Kódó…”
Ezek voltak az utolsó szavai.
Kódó Szavaki 1965-ben hunyt el, ám tanításai máig élnek. Az általa közvetített közvetlen, puritán Zen-gyakorlat sokak számára tette elérhetővé a meditációt anélkül, hogy kolostori életet kellett volna élniük. Ő volt az, aki a Zen hagyományos formáit új kontextusba helyezte, és ezzel megteremtette a modern laikus Zen alapjait.
Emlékezetét tanítványai és követői máig őrzik, és tanításai számos könyvben, jegyzetben és visszaemlékezésben fennmaradtak. A Zen világában ma is fontos alaknak számít, akinek öröksége él tovább mindazokban, akik a zazent nem valamiért, hanem önmagáért gyakorolják.
Magyar nyelvű kiadványok
-
Kódó Szavaki: NEKED – Zen üzenetek, Filosz Kiadó 2025
-
Kódó Szavaki: SÓDÓKA – Az azonnali felébredés éneke, Farkas L. Kiadó
Ez a mű Kódó Szavaki egyik legismertebb írása, amelyben a zen megvilágosodásról és a pillanatnyi ébredés lehetőségéről ír.