Az emlékezés rózsakertje
Az igazi mesterek és a hamis mesterek megkülönböztetésének fontosságáról, valamint arról, hogy a közönséges emberek miért nem képesek felismerni az előbbieket.
"Nem kétséges, hogy a közönséges emberek koruk embereit teszik mesterükké, akik aztán meghagyják őket a hűtlenség állapotában, melyben ki vannak szolgáltatva lelkük vágyainak..."
Mindaddig, amíg az ember nem szabadította meg magát kötelékeitől, jogosulatlanul búslakodik mások rabsága miatt.
Faqír, ez a világ olyan, mint Saul folyója: senki nem menekül meg tőle, aki iszik a vizéből, hacsak nem elégszik meg belőle annyival, amennyi markába belefér.
Van egy olyan jel, amelyről félreérthetetlenül felismerhető, hogy ki érte el Istent: az ilyen embernek ugyanis minden engedelmeskedik, legyen az kicsi vagy nagy, s így ő mindenek fölött uralkodik, hiszen ő ugyanaz a mindenség számára, mint ami a szív a test számára (de Isten jobban tudja).
Kétségtelen, hogy minden az ellentétében rejlik: a nyereség a veszteségben, az ajándékozás a visszatartásban, a megbecsülés a megaláztatásban, a gazdagság a szegénységben, az erő a gyengeségben, a bőség az ínségben, a felemelkedés a letaszítottságban, az élet a halálban, a győzelem a kudarcban, a hatalom az alávetettségben, és így tovább.