Ebben a gyűjteményes kötetben harminchárom nagyszerű személyiség szerepel a világ különböző bölcseleti hagyományaiból, illetve néhányan mindenféle hagyományon kívülről. Sokuk jól ismert a szellemi úton járók körében, de helyet kaptak olyan különleges egyéniségek is, akiket távolabb maradtak a népszerűsítés köreitől.
Néhányuk a teljesség igénye nélkül: A Buddha, Kabír, Dzsaláladdín Rúmi, Sienai Szent Katalin, Keresztes Szent János, Báál Sém Tov, Bahá’u’lláh, Srí Ramana Maharsi, J. Krishnamurti, Eckhardt Tolle, Paramahansza Jógánanda és mások.
Minden fejezet rövid bevezetővel indul, melynek célja, hogy a fejezet főszereplőjét elhelyezze születési helyének és történelmi korának összefüggéseiben. A rendkívül érdekes beszámolókból nemcsak az egyes emberek felébredésének részleteit ismerhetjük meg, hanem magáról a megvilágosodásnak nevezett jelenségről is árnyaltabb képet kaphatunk.
Méltatások
„Ebben az értékes, inspiráló könyvben olyan – ismert vagy ismeretlen – emberek történeteit találjuk, akik átélték és megvalósították a megvilágosodott tudat bizonyos vonatkozásait. Bár óriási a változatosság a tapasztalataik terén, felismeréseiknek mégis egyetemes minősége van. Minden egyes történet arra bátorít bennünket, hogy mélyebb tudatosságot fejlesszünk ki, hogy méltányoljuk az egyes emberek által bejárt szellemi utakat, nagyra becsüljük mindazokat a pozitív minőségeket, amelyeket megtestesítenek, és értékeljük mindazokat a megértéseket és felismeréseket, amelyeket az élet természetérôl megtapasztaltak. (…) A világ minden szellemi hagyományában bukkannak fel példái olyan embereknek, akik a bölcsességet keresték és az együttérzést gyakorolták egész életükön át. Láthatjuk tehát, hogy a tudat megvilágosítása egyetemes jelenség. Megtörténhet Keleten és Nyugaton, Északon és Délen, származásra és vallásra való tekintet nélkül, sôt, még vallástalan emberek között is.”
Őszentsége a Dalai Láma előszavából
„A misztikusok állításai nem puszta hiten vagy elképzelésen, elméleten vagy dogmán alapulnak, hanem közvetlen tapasztalaton, megélt spirituális élményen. Ez különbözteti meg a misztikát a hittételeken alapuló vallásos hiedelmektől. Az emberi szellem univerzálisan istenről szóló intuíciókat teremt. Ezek az intuíciók és belátások alkotják a világ spirituális és böl-cseleti hagyományainak magját. És megint csak, hiába különböznek bizo-nyosan e nagyszerû hagyományok felszíni struktúrái, a mély struktúrák igen hasonlóak, gyakran azonosak. Az örök filozófiát ekképpen leginkább az embernek az istenivel való találkozásának mély struktúrái érdeklik. Hiszen ha rábukkanhatsz egy olyan igazságra, melyben a hinduk, a keresz-tények, a buddhisták, a taoisták és a szúfik mind egyetértenek, akkor valószínűleg valami egészen fontos dologra akadtál, olyasmire, ami egyetemes igazságokat rejt magában, olyasmire, ami az emberi állapot lényegét érinti.”
Ken Wilber
Könyvrészletek ITT